cvtisr80
Už 80 rokov podpory vedy na Slovensku Akademikom a vedcom zabezpečuje prístup k významným informačným zdrojom. Širokej verejnosti približuje vedu prostredníctvom popularizačných aktivít a školstvu vďaka zberu štatistických údajov sprostredkováva potrebné dáta a informácie. To sú len niektoré z aktivít, ktoré dnes zabezpečuje Centrum vedecko-technických informácií SR. V tomto roku slávi toto synonymum podpory vedy na Slovensku 80. výročie svojho vzniku. Počas svojej osemdesiatročnej histórie prešlo Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) cestu od technickej knižnice až po národné informačné centrum, ktoré svojimi aktivitami podporuje výskum, vývoj, inovácie i vzdelávanie.
fablab2industry
Máte dobrý nápad alebo rozpracovaný prototyp? Zúčastnite sa výzvy a zapojte sa do cyklu workshopov pre posilnenie vedomostí v oblasti uvedenia produktu na trh! Najlepšie projekty získajú tréningový kurz zameraný na urýchlenie tvorby prototypu. Následne sa môžete po splnení podmienok zúčastniť medzinárodných podujatí v Bratislave a v Budapešti. Najlepšie európske návrhy sa zúčastnia TechFest v Mníchove.
Mentoring a cyklus workshopov pre posilnenie vedomostí ako uviesť produkt na trh
Výzva na účasť na cykle workshopov:
Výzva je súťaž otvorená pre študentov a mladých profesionálov, ktorí by sa radi dozvedeli viac o tom, ako uviesť svojej prototypy na trh. V ideálnom prípade prototypy by mali byť relevantné k prioritným oblastiam ako je: poľnohospodársko-potravinárskeho, kvalita života, energie a životného prostredia, mechatronika, informačné a komunikačné technológie, sociálne inovácie, inteligentné mestá a biotechnológie
Účastníci:
Každý prototyp môže byť prezentovaný jednotlivcom alebo pracovnou skupinou. Je potrebný minimálny vek 18 rokov a ochota cestovať do Európy s cieľom prezentovať prototyp. Účasť je bezplatná a podlieha výberu profilov a prototypov.
Ako sa zúčastniť:
Vyplňte prihlášku , ktorá musí byť zaslaná najneskôr do 16:00 CET 15. marca 2018. Prosím vyplňte registračný formulár na prototyp, bez ohľadu na počet osôb, ktoré tvoria Váš tím.
Výzva je organizovaná
FabLab Bratislava
Centrum vedecko-technických informácií SR, Lamačská cesta 8/A, Bratislava
Čas konania:
Mentoring a workshopy budú organizované od 2. Apríla 2018 do 4. mája 2018. Počas tohto času môžete konzultovať svoje prototypy priamo s odborníkmi vo FabLabe. Každý týždeň sa bude konať workshop zameraný na konkrétnu tému podporiť vedomosti ako priniesť inováciu na trh.
Projekt FABLABNET: financovaný programom Interreg Central Europe, podporuje aktiváciu nadnárodných inovačných ekosystémov prostredníctvom FabLabov – dielní pre digitálnu fabrikáciu. Sieť FabLabov, vysokých škôl, tvorcov, inštitúcií, orgánov regionálneho rozvoja, vedeckých informačných centier a múzeí, ktoré sa združujú a vymieňajú si vedomosti a skúsenosti s cieľom posilniť inovačné kapacity strednej Európy.
MUSE je taliansky partner, ktorý riadi celé konzorcium v jeho úlohe vedúceho partnera, tvorcu a propagátora myšlienky projektu.
FabLab pri Centre vedecko-technických informácií ako partner projektu sa zameriava predovšetkým rozširovanie vedomostí medzi FabLabmi a experimentuje s novými službami s cieľom vyškoliť nových profesionálov.
KRITÉRIÁ VÝBERU / HODNOTENIA PRE NÁVRHY:
Žiadosti budú hodnotené medzinárodnou porotou. Z uvedených projektov budú vybrané minimálne 3 prototypy. Pri výbere sa bude hodnotiť miera originalita, účelnosť, potenciál pre ďalší vývoj prototypu, spojených s prioritnými oblasťami, ekologických a etických aspektov (recyklácia, oprava a obnoviteľných zdrojov energie, surovín zdrojových fair obchodných materiálov ), estetika a vzhľad, potenciál propagácie (meno, motto …), sociálny vplyv.
CENY:
Mentoring a cyklus workshopov je bezplatný a je financovaný projektom FabLabNet, ktorý je implemetovaný v rámci programu Interreg Central Europe, financovaný z ERDF.
Účastníci sú zodpovední stravovanie a ubytovanie počas worksopových cyklov ako aj konzultáciu v Bratislave. Organizátori neposkytujú žiadne finančné odmeny alebo iné ceny.
ZAMERANIE a ORGANIZÁCIA:
Vybrané budú prototypové tímy, ktoré budú mať príležitosť rozvinúť svoje prototypy v nasledujúcich fázach:
1.Účast na cykle workshopov a individuálna konzultácia s FabLab Bratislava počas 5 týždňov v priestoroch FabLab Bratislava, Ilkovičova 2, Bratislava. Organizovaných bude 5 tématických workshopov v rozsahu 2-3 hodiny raz týždenne. V tejto fáze budete mať voľný prístup k štruktúram a strojom FabLab Bratislava a poskytneme Vám základné materiály, pomocou ktorých môžete ďalej vyvíjať prototyp ako aj konzultáciu s pracovníkmi FabLabu.
2. Na základe vyhodnotenia prototypov medzinárodnou porotou po cykle workshopov budete mať možnosť prezentovať svoj produkt na dvoch medzinárodné podujatia FabBusiness v Bratislave 22.5.2016 a v Budapešti 24.5.2016. Vybrané budú maximálne 2 prototypy.
3 . Následne po prezentácii v Bratislave a v Budapešti budú zo všetkých prototypov vybrané najlepšie prototypy, aby sa zúčastnili na festivale Tech Fest v Mníchove 14.-17. júna 2018.
Obsahom workshopov:
- Týždeň – 4.4.2018 15:00-17:30 – digitálna fabrikácia, od nápadu k produktu
- Týždeň – 11.4.2018 15:00-17:30 -ochrana duševného vlastníctva
- Týždeň – 18.4.2018 15:00-17:30 -ako prezentovať produkt pre investorom
- inspiracie
- Týždeň – 25.4.2018 15:00-17:30 -ako pripraviť business plán
- inspiracie
- Týždeň – 2.5.2018 15:00-17:30 -ako pripraviť technologický plán.
Počas týchto týždňoch je možné využívanie zariadení, strojov a základných materiálov FabLab Bratislava, ako aj konzultácia so zamestnancami FabLab Bratislava.
Prototypy vybrané pre prezentáciu v Bratislave a v Budapešti budú mať ubytovanie pre zástupcu z každého tímu zabezpečenú projektom.
Kontakt: Jozef Vasko, jozef.vasko@cvtisr.sk
Hana Kubánová, hana.kubanova@cvtisr.sk
Prihlaska (AJ) leták na stiahnutie
Workshop – digitálne vyšívanie
Na workshope sa môžete naučiť ako naprogramovať jednoduchý obrázok,
alebo spracovať obrázok
a pomocou digitalneho vysivacieho stroja našiť na látku prípadne tričko.
Študijný materiál:
- Generovanie obrázkov programovaním
- Návod na digitálne vyšívanie
- Príprava súboru na šitie
- Návod programu PE Design 10
Max. počet účastníkov: 10
Záväzne prihlášky:
Dátum a čas: 4.7.2017, 16:30
Trvanie: cca 2 hodina
Miesto konania: FabLab, Ilkovičova 8 – Vedecký park UK, Bratislava
multimys
Malá modulárna robotická myš.
Príkladom, keď výsledkom programu môže byť aj hmotný objekt, je návod na postavenie malej robotickej myšky.
Prívesok pre mesto Bratislava
V spolupráci s mestom Bratislava sme vyrábali na laserovom vyrezávači prívesky na usb kľúče.
Laboratorium tvoriveho myslenia a materializacie 1/17, r-hmyz
Druhá streda v mesiaci, vo FabLabe je rezervovaná ľuďom, ktorí majú zaujímavé nápady, snažia sa o ich realizáciu a prezentovaním svojich myšlienok hľadajú spolupracovníkov na svojom projekte.
V stredu 11. 1. 2017 predstavil svoju ideu robotického hmyzu Richard Köplinger, študent gymnázia. www.facebook.com/
Ak aj vy máte zaujímavý nápad a hľadáte „spolutvorcov“, môžete si rezervovať termín na ďalší mesiac zaslaním mailu na info@fablab.sk
Videozáznam z prezentácie
Born in Fablab – Zrodený vo Fablabe
Začíname s novou tradíciou „Born in Fablab – Zrodený vo Fablabe“
Ak ste niečo vytvorili v našom Fablabe, možete si rezervovať tretiu stredu v mesiaci a pochváliť sa čo ste spravili.
Ak sa chcete inšpirovať, čo sa dá vo Fablabe vytvoriť, môžete prísť tiež 🙂
18.1.2017 o 17:30 nám predstavili svojich robotických futbalistov chlapci z Compotes.
Vo FabLabe vyrobili, vlastne vytlačili na 3D tlačiarni, svojich robotov, hrajúcich futbal. S robotmi uspeli aj na majstrovstvách sveta v robotickom futbale Robocup Junior v Lipsku v roku 2016.
Videozáznam z prezentacie
Vytlač svoje fotky v 3D tlačiarni
Chcel by si sa naučiť vytvoriť a vytlačiť 3D modely len s použitím fotografií z tvojho mobilu?
Dátum a čas: budeme včas informovať
Workshop – Vyrob si tričko pod 5 eur
Príďte si vyrobiť originálne tričko, ktorého výrobné náklady nepresiahnú 5 eur!
Dátum a čas: budeme informovať